top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıÇağatay Kaşıkcı

Laktoz intoleransı olan bireylerde beslenme stratejileri

Laktoz intoleransı, süt ve süt ürünlerinde bulunan laktoz adlı şekerin sindirilememesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Laktozun sindirimi için laktaz adlı bir enzim gereklidir. Bazı kişilerde bu enzim yeterli miktarda üretilmez veya hiç üretilmez. Bu durumda laktoz sindirilemez ve bağırsaklarda gaz, şişkinlik, karın ağrısı, ishal gibi belirtilere neden olur.


Laktoz intoleransı olan hastaların beslenmesinde dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:


- Süt ve süt ürünleri laktoz intoleransının en önemli tetikleyicisidir. Bu nedenle bu besinlerden uzak durmak veya çok az tüketmek gerekir. Süt ve süt ürünleri kalsiyum, protein, B2 vitamini ve D vitamini gibi önemli besin öğeleri içerdiği için tamamen çıkarmak yerine laktozsuz veya düşük laktozlu alternatifler tercih edilebilir .

- Laktozsuz veya düşük laktozlu süt ve süt ürünleri arasında şunlar sayılabilir: Laktozsuz süt, laktozsuz yoğurt, laktozsuz peynir, laktozsuz kefir, laktozsuz ayran, laktozsuz dondurma, laktozsuz krema, laktozsuz tereyağı. Bu ürünlerin etiketlerinde "laktozsuz" veya "laktoz içermez" ibaresi bulunmalıdır.

- Laktoz intoleransı olan hastaların kalsiyum ihtiyacını karşılamak için süt ve süt ürünleri dışında da besinler tüketebilirler. Kalsiyum bakımından zengin olan besinler arasında şunlar sayılabilir: Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, brokoli, lahana vb.), kuru baklagiller (nohut, mercimek, fasulye vb.), kuruyemişler (badem, ceviz, fındık vb.), tahıllar (yulaf, tam buğday ekmeği vb.), balık (somon, sardalya vb.), yumurta .

- Laktoz intoleransı olan hastaların beslenmesinde lifli gıdaların da önemi vardır. Lifli gıdalar bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlığı önler. Lifli gıdalar arasında sebze, meyve, kuru baklagiller, kuruyemişler, tahıllar sayılabilir .

- Laktoz intoleransı olan hastaların beslenmesinde gaz yapıcı gıdalardan da kaçınmak gerekir. Gaz yapıcı gıdalar arasında lahana, karnabahar, brokoli, soğan, sarımsak, turp gibi sebzeler; elma, armut, şeftali gibi meyveler; kuru baklagiller; gazlı içecekler; sakız sayılabilir .

- Laktoz intoleransı olan hastaların beslenmesinde yemekleri yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yemek de önemlidir. Bu şekilde sindirim sistemi rahatlar ve gaz oluşumu azalır.


Laktoz intoleransı olan hastaların beslenmesinde bu noktalara dikkat ederek sağlıklı ve dengeli bir şekilde yaşamlarını sürdürebilirler. Ancak her kişinin tolerans seviyesi farklı olduğu için hangi besinleri ne kadar tüketebileceğini deneyerek bulması gerekir.

30 görüntüleme0 yorum

Opmerkingen


bottom of page